Ant Network: férovější marketingová platforma a kryptoměna pro mobil

Antcoin, Ant Network, kryptoměna, krypto, platforma, reklama, sociální síť, sdílení video, služba, ANTc
Kryptoměna Antcoin (ANTc) logo. Zdroj: Twiiter účet aplikace Antcoin.

Ant Network je projekt na vybudování sociální sítě, platformy pro svobodné sdílení videa a férovější distribuci reklamních výnosů. Soukromí pod hlavičkou blockchainu, s funkční peněženkou a převody tokenů.

Antcoin, Ant Network, kryptoměna, krypto, platforma, reklama, sociální síť, sdílení video, služba
Logo aplikace Ant Network s kryptoměnou antcoin (ANTc).

Projekt Ant Network s kryptoměnou Antcoin (ANTc) vznikl v průběhu roku 2020. Těžba na mobilních telefonech probíhá v aplikaci od února letošního roku a to prakticky stejně jako u dříve představených projektů jako jsou Pi Network (čtěte zde) a Bee Network (více zde). Jen s tím rozdílem, že v tomto případě je nutné kliknout každých 12 hodin pro obnovení těžby.

Nejedná se přitom o faktickou těžbu kryptoměny na mobilním zařízení jako spíš odměnu za aktivitu formou klikání na ikonku těžby. Aplikace se při tom pouze spáruje se serverem, vymění si některá data a spustí počítadlo jednotek v aplikaci.

Je dobré poznamenat, že aplikace je dostupná pouze pro mobilní telefony s operačním systémem Android.

Pozn. Pro zapojení se do těžby kryptoměny v Ant Network je třeba stáhnout stejnojmennou aplikaci z Google play. Pokud při registraci uvedete jako doporučující osobu autora tohoto blogu pod přezdívkou „jindricho“ (bez úvozovek), obdržíte do začátku těžby jeden Antcoin a podpoříte tím další provoz tohoto blogu.

Spravedlivější kombinace Facebooku, Youtube a Google Ads

Přijde mi, že autoři projektu se snaží zkombinovat dohromady platformu Facebook, Youtube a Google Ads. Ant Network by si tím rád ukousl z části ohromného reklamního trhu, které tyto výše zmíněné platformy kontrolují.

Zároveň autoři plánují zvýšit finanční užitnost jak pro tvůrce obsahu tak i pro uživatele nově připravovaných platforem. Facebook, Youtube a Google Ads si nechávají velký podíl ze zisků, které přes jejich reklamní platformy protečou a to podle informací z webu aplikace až ve výši 40 %.

Ant Network plánuje snížit tuto hodnotu ve svých službách na 3-5 % a odměňovat svými tokeny jak tvůrce obsahu, tak uživatele.

Velkou výzvou je pak snaha o vyšší soukromí uživatelů a odstranění neduhů velkých platforem jako je například obchodování s osobními daty uživatelů.


Výhody aplikace Ant Network

Antcoin, Ant Network, kryptoměna, krypto, platforma, reklama, sociální síť, sdílení video, služba, těžba, ANTc
Hlavní obrazovka aplikace Antcoin.

Projekt Ant Network pracuje s kryptoměnovou jednotkou Antcoin, která je tokenem této sítě. Běží na blockhainu Tron a jedná se tedy o TRC-20 token.

Výhodou tohoto projektu je rozhodně dostupnost peněženky. Od tisíce jednotek Antcoin je zde totiž možné převádět tuto kryptoměnu mezi peněženkami, tedy fakticky tuto kryptoměnu používat. Je s ní tak možné „platit“ a směňovat ji mezi uživateli, kteří by byli ochotní za tyto tokeny něco vyměnit.

Kryptoměna Antcoin však prozatím není zalistovaná na žádné kryptoměnové burze. To znamená, že do této doby nemá žádnou univerzálně stanovenou hodnotu. Podle roadmapy projektu je však zalistování v plánu na první polovinu příštího roku (Q2/2022).

Antcoin, Ant Network, kryptoměna, krypto, platforma, reklama, sociální síť, sdílení video, služba, těžba, rychlost, rychlost těžby,
Rychlost těžby kryptoměny v aplikaci Antocoin.

Výhodou je také zajímavá myšlenka ohledu na data uživatelů, sdílení výnosů z reklamy a současná pokročilejší fáze rozvoj projektu. Přece jen podle roadmapy plánují autoři koncem roku spustit svou platformu pro sdílení obsahu.

Na začátku května již klesla rychlost těžby na hodnotu jeden Antcoin, což značí, že aplikaci již nyní používá alespoň na 500 tisíc lidí, což je dobrý odrazový můstek.

Antcoin, Ant Network, kryptoměna, krypto, platforma, reklama, sociální síť, sdílení video, služba, stake, staking, stakování,
Stakování Antcoinů.

Stakování v aplikaci

V aplikaci je také možné stakovat natěžené tokeny, tzn. uzamknout je do blockchainu a získávat tak úrok za faktické nepoužívání této kryptoměny.

Cílem je pak jednak udržet prostředky v aplikaci a u systém Proof of Staké lze tímto uzamčením také udržet širší decentralizaci sítě (čtěte na wikipedii zde). Zatím však není jasné, jaké výnosy toto stakování poskytuje.


Nevýhody projektu

Jako problematickou pak vidím možnost platit svými skutečnými penězi za možnost zvýšení těžby v aplikaci. Kupovat si prozatím bezcennou kryptoměnu za skutečné peníze může být rizikové. Může to být rizikové o to víc, že autoři projektu přijímají k těmto úhradám kryptoměny, jejichž pohyb lze jen složitě dohledat.

Přestože tomu nyní nic nenasvědčuje, tak mohou autoři projektu jednoho krásného dne třeba sbalit vydělané prostředky a prostě se vypařit. Nelze proto doporučit jakékoli platby směrem k této aplikaci alespoň do doby, než se ukáže reálná hodnota projektu, nějaký skutečný užitek nebo alespoň to kdo za ním stojí. Také zatím neexistuje žádná skutečná služba, kterou by aplikace skutečně nabízela.

Stejně tak anonymita v oblasti sdílení videí či jiného obsahu na blockchainu může být dvousečnou zbraní. Jednou nahrané informace totiž prakticky nelze smazat a lze je zneužít k nezákonnému obohacení nebo šíření nevhodných či v běžném světě jinak nelegálních obsahů.

Otazníkem také zůstává, proč by měli uživatelé přestoupit ze známých sociálních sítí a prověřených platforem typu Youtube nebo Google Ads na doposud neznámou platformu. Tento krok tak nejspíš může být největší výzvou celého.


Závěr a názor

Platforma Ant Network se snaží zajímavým způsobem decentralizovat a změnit mediální téměř monopolní obchod platforem typu Facebook, Youtube nebo Google Ads. Je otázkou, do jaké míry je tento cíl proveditelný a také není jasné kdo za projektem stojí a jaké jsou skutečné cíle autorů projektu.

U všech začínajících projektů je však riziko neúspěchu vysoké. To však neznamená, že by je člověk neměl vyzkoušet, podpořit je a dám jim šanci.

Riziko ztráty se v tomto případě rovná několika vteřinám času nutným ke kliknutí na ikonu „těžby. Je však třeba vědět, že i čas je platidlem (psal jsem zde). Pokud se však projektu podaří překonat výzvy, které na něj čekají, může být Ant Network zajímavým životaschopným projektem. Nyní je však příliš brzo na finální závěry.

Osobně jsem se proto rozhodl těžit a sledovat další vývoj projektu. Nechám se tak překvapit, zda z projektu Ant Network nakonec vzejde něco užitečného, co může obohatit své uživatele.

Jak těžit kryptoměnu Antcoin

Pro zahájení těžby je nutné stáhnout si do mobilu nebo prostřednitcím android emulátoru Bluestacks do počítače z Google play aplikaci s názvem Ant Network.

Po vyplnění registračních údajů pak můžete vyplnit jako referující osobu autora tohoto blogu pod přezdívkou „jindricho“ (bez úvozovek). Získáte tím jeden Antcoin do začátku a je to zároveň cesta jak podpořit další provoz tohoto blogu.

Dál se můžete podívat na Videobesedu o pouti do Santiaga de Compostela (zde) a nadále se můžete těšit na další zajímavá témata. Rozhodně se proto zapište k odběru novinek do formuláře níže, aby Vám nic neuniklo nebo podpořte provoz tohoto blogu příspěvkem (více zde).

Přihlásit k odběru novinek: