Santiágo de Compostela: Trasy svatojakubské poutě

Poslední milní na Fisteře cestou do poutního místa Santiágo de Compostela
Nulový milník Finistera (zdroj: Samphotostock)

Pěší pouť do Santiága de Compostela je stále populárnější a těší mě, že čím dál tím víc lidí chodí nejen přes Španělsko, ale také z Čech. Odpovězené dotazy na mapy, trasy a cesty v jednotlivých zemích jsem proto shrnul k užitku dalších poutníků.

Mapa svatojakubských poutních tras v Čechách a na Moravě, které vedou do Santiága de Compostela
Mapa svatojakubských cest v Čechách. (zdroj: Ultreia.cz)

České republiky vede do Santiaga de Compostela hned několik páteřních tras, které se napojují na další významné trasy v okolních zemích. Jako praménky se tak stékají do jednoho významného evropského poutního místa, a to ke katedrále ve městě Santiago de Compostela.

Některé trasy ze zahraničí se dokonce napojují na českou síť poutních stezek a pokračují přes Českou republiku dál do Rakouska a Německa. Mnohé informace pro české i zahraniční poutní trasy, a to zejména když budete chtít putovat z domova, najdete na webu českého spolku poutníků Ultreia.

Čtěte více:
Jaké to je jít 3000 kilometrů pěšky do Compostely (čtěte zde).
Santiago de Compostela: Vybavení na tisíce kilometrů dlouhou pěší pouť (čtěte více zde).

Poutní trasy v zahraničí

Vybral jsem zahraniční zdroje map svatojakubské cesty do poutního města Santiágo de Compostela podle relevance poskytnutých informací a s velkým přihlédnutím ke srozumitelnosti. Plusem tedy za mě rozhodně je, když odkazované stránky hovoří anglicky. Ne vždy jsou však lokální trasy a jejich popisky k dispozici v angličtině, ale mapa je mapa.

Níže proto uvádím zdroje, které jsem při využíval při vlastní pouti i některé další, jež dobře doplňují celoevropskou mozaiku poutních cest a tras. Začněme však od konce a podívejme se rovnou na nejdůležitější poutní trasy ve Španělsku.
Španělsko

Pro Španělsko je k dispozici široká škála mapových podkladů pro jednotlivé trasy, kterých je v zemi bezpočet. Mnohé najdete na santiago-compostela.net a pak jsem také na dobře zpracovaném portálu poutních tras na caminodesantiago.consumer.es.

Většina poutníků, kteří mohou putovat z domova, však potřebuje do začátku vědět, kudy vedou trasy přes naše nejbližší sousedy Německo a Rakousko.

Německo

Ověřený zdroj map hlavních poutních tras přes Německo je camino-europe.eu. Mapy, které jsem při putování přes Německo také hojně využíval, jsou sice pouze německy, ale zato mají širší záběr a jsou dobře názorné: deutsche-jakobswege.de.

Rakousko

Na tomto odkazu je se základním anglickým popisem vyznačená páteřní trasa od hranic Slovenska přes Vídeň do Švýcarska. Další odkazy lze opět najít na Ultreia. Našel jsem však jediný německy psaný zdroj, kde lze dohledat trasy bez nutnosti němečině rozumět a to (zde).

Švýcarsko

Dobře zpracované poutní trasy mají ve Švýcarsku. Mapy, podle kterých jsem tam osobně putoval, naleznete na jakobsweg.ch.

Francie

Trasa Ženeva do Le Puy en Velay  vede Via Gebenensis. Šel jsem osobně podle této:
camino-europe.eu/viagebennensis, i když spíš stačilo sledovat značky. Podle map jsem spíš jen korigoval směr, abych věděl, přes která místa vlastně jdu.

Z Le Puy en Velay do Saint Jean Pied de Port vede Via Podensis. Osobně jsem šel podle této mapy: walkinginfrance.info.

Celoevropské trasy

Svatojakubská bota, jíž poutník odhodil nyní slouží dalšímu účelu cestou do Compostely
Svatojakubská bota

Pro základní orientaci se můžete inspirovat na webu: www.camino-europe.eu, kde jsou vyznačené hlavní trasy z většiny zemí.

Vybavení

Při přípravách na takovou cestu by člověk neměl podceňovat ani vybavení. Dal jsem proto dohromady několik doporučení a tipů na vybavení, které se mi cestou buď přímo osvědčilo nebo bych si ho propříště s sebou vzal. Inspiraci a tipy na vybavení naleznete v článku (zde).

V zahraničí na dlouho?

Když víte kam jdete, máte dobré vybavení a přece se Vám tam nechce skončit, tak si takovou pouť můžete rovnou protáhnout třeba dál do Portugalska (více zde) a když se Vám zachce, tak tam můžete klidně dalších pár měsíců zůstat. Rady a tipy jak si prodloužit pobyt v zahraničí s minimálními náklady jsem psal (zde).