Kudy z Čech do Santiága de Compostela?

Poutní trasa z České republiky do města Santiago de Compostela
Z Čech do Santiága

Životní pouť přes Evropu ve 115 krocích. Vyznačení zastávek a zajímavostí. Body s články, fotografiemi a popisem. Odkazy na přesné mapy a značení Svatojakubské cesty.

Interaktivní mapa níže názorně ukazuje, že velkého cíle lze dosáhnout skrze množství malých kroků. Pouť z  Čech do Santiaga de Compostela měří 3000 kilometrů a prochází přes šest zemí. Dorazit až do cíle vyžadovalo 115 denních pochodů a nemnoho odpočinkových dní. Celková doba pouti dosáhla čtyř měsíců a jednoho dne.

Čtěte také: Vybavení na tisíce kilometrů dlouhou pěší pouť

U cíle mi vynechával fotoaparát a docházely síly nejen na psaní, takže ke konci ubývá obrázků i článků. Zbývá tím však prostor pro představivost a vlastní zkušenost. Mapa je pouze orientační a přesné trasy k jednotlivým zemím jsou uvedeny v odkazech níže.

Vysvětlivky bodů: na modrých bodech jsem spal. Tmavě modré mají navíc odkaz na článek k daným místům. Žluté jsou zajímavosti a výhledy. Fialové pak značí hranice. Pro přehlednost lze v levém horním rohu mapy rozbalit menu a zobrazit jednotlivé barevné vrstvy.

Značení

Pyreneje na Francouzské Svatojakusbké cestě
Pyreneje na dohled z Francie (GR 65)

Celá cesta z Prahy až do Santiaga de Compostela je až na výjimky dobře značená. Ztratil jsem se obvykle jen ve velkých městech, kde byly mnohé značky špatně viditelné, přelepené reklamou nebo poškozené.

Trasy jsou povětšinou přehledně značené svatojakubskou mušlí. Výjimku tvoří cesta bavorským Švábskem (Více zde), kde špatně viditelný symbol sice značí trasu, ale obvykle už ne směr a Francie kde cesta sleduje dobře značenou bíločervenou stezku GR 65.
Přesné mapy

Přesné mapy poutních tras v zemích, přes které jsem šel, lze dohledat na těchto odkazech:

Čechy zde
Německo zde
Švýcarsko zde
Francie
– Via Gebenesis (z Ženevy do Le Puy)  zde
– Via Podensis (z Le Puy do Saint Jean Pied de Port) zde
Španělsko, všechny trasy zde

Vybavení

S jakým vybavením jsem na takovou pouť vyrážel, čeho se zbavil a co bylo potřeba jsem psal zde.